poniedziałek, 2 grudnia 2013

Serwetki

Serwetki
Papierowe czy materiałowe...? Wszystko zależy od charakteru przyjęcia, jeśli jest ono bardzo oficjalne i uroczyste, to zdecydowanie materiałowe. Papierowych możemy użyć przy mniej formalnych spotkaniach, gdy podajemy jedzenie w formie bufetu szwedzkiego lub na przyjęciu w ogrodzie. Nie chcesz kupować serwetek do każdej aranżacji, wybierz takie w kolorze białym, są najbardziej uniwersalne. Decydując się na taki kolor będziemy mieć pewność, że będą one pasowały do większości aranżacji, a efekt końcowy osiągniemy dzięki kolorowym dodatkom. Jeśli jednak nie posiadamy serwetek materiałowych, to myślę że raczej nikt się nie obrazi, jeśli użyjemy serwetek papierowych, ale nie wkładamy ich do obrączek i nie kładziemy na kolanach. Do wyboru mamy jeszcze serwetki flizelinowe, o których za chwilę.


Serwetki materiałowe są dostępne w różnych rozmiary od 25x25 do 50x50 cm (chociaż posiadam również takie w rozmiarze 56x 56 cm :). Jeśli chcemy składać serwetki w różne formy, to pamiętać należy, że im bardziej skomplikowany wzór, tym większa powinna być serwetka - moim zdaniem optymalnym rozmiarem jest 40x40 cm. Osobiście wolę takie formy złożenia serwetek, które nie sprawiają gościom problemu z rozłożeniem serwetki, gdy chcą z niej skorzystać. Jeśli chodzi o materiał to przede wszystkim len i bawełna (posiadam serwetki, które są z materiału obrusopodobnego i nie za dobrze się sprawdzają). Dla tych, którzy posiadają umiejętność szycia polecam zrobienie serwetek z materiału samodzielnie, z mojej strony kilka rad:
- wybieramy dobrej jakości materiały (len lub bawełna), które się łatwo prasują i które można prać w wysokich temperaturach, co jest ważne gdy będziemy chcieli usunąć ewentualne plamy
- brzeg serwetki nie powinien być zbyt gruby, chodzi o podwijanie materiału podczas obszywania serwetki
- serwetka musi mieć jak najbardziej idealny kształt kwadratu, przy składaniu serwetek od razu widoczne będę wszystkie niedoskonałości.
Dodatkowo serwetki materiałowe można ozdobić haftem z monogramem, innym motywem lub ozdobną koronką doszytą do serwetki.

Serwetki flizelinowe
Ostatnio nabyłam serwetki flizelinowe i przyznam, że całkiem dobrze się sprawdzają. Są alternatywą dla serwetek papierowych i materiałowych, gdyż łączą cechy zarówno jednych jak i drugich.
- niewysoka cena (jeśli rzadko używamy serwetek i nie chcemy inwestować w te materiałowe)
- dobrze się składają
- są bardziej trwałe niż serwetki papierowe
- do jednorazowego użytku (także pranie i prasowanie mamy z głowy:)
- imitują serwetki materiałowe, także są bardziej eleganckie niż papierowe (na zdjęciu obok widoczne są serwetki flizelinowe firmy DUNI z tłoczonym wzorem i większość osób na pierwszy rzut oka nie odróżni ich od serwetek materiałowych).

Zapraszam na nową serię Składanie serwetek, którą postaram się uzupełniać na bieżąco. Niektóre wzory są znane, a inne trochę mniej. Zobaczycie również jak różni się efekt końcowy tego samego wzoru, w zależności od tego z jakiej serwetki będziemy go składać. Osobiście zdecydowanie preferuję proste formy złożenia serwetek, z dwóch powodów: formy złożenia serwetek, które przypominają origami, może i efektownie wyglądają, ale mogą jednocześnie sprawić gościom problem z rozłożeniem, gdy chcą z nich skorzystać, a poza tym serwetka jest wtedy dość pognieciona. Ale przedstawiać będę różne formy złożenia ...do wyboru. Zanim zaczniemy jakkolwiek składać serwetkę, pamiętać należy żeby ją dobrze wyprasować (oczywiście dotyczy serwetek materiałowych:)
pozdrawiam

Karolajna

1 komentarz:

  1. Kolorowe serwetki i ładnie złożone fajnie dekorują nakrycie stołu :)

    OdpowiedzUsuń